Zmiany w nauczaniu religii w szkołach i przedszkolach od 1 września 2025 r.
Minister Edukacji Narodowej podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2025 r.
Nauka religii i etyki w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo
Znowelizowane rozporządzenie MEN ujednolica tygodniowy wymiar godzin zajęć religii i etyki w szkołach publicznych. Obydwa przedmioty mają być prowadzone w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Wymiar ten będzie obowiązywał od roku szkolnego 2025/2026.
Religia nie tylko na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej
MEN zdecydowało się natomiast na ustępstwo w zakresie rozkładu zajęć religii i etyki. Co do zasady zajęcia te będą planowane bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ucznia. Możliwe będzie jednak odstąpienie od tej reguły – w oddziałach szkoły podstawowej w których wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki. Pod uwagę będzie brany tu stan faktyczny na dzień 15 września danego roku szkolnego.
Ministerstwo zdecydowało się też na ograniczenie możliwości łączenia uczniów klas I-III szkoły podstawowe w grupy międzyklasowe.
Łączenie na zajęciach religii w grupie międzyszkolnej
W przypadku organizowania nauczania religii poza szkołą stosowane będą takie same zasady łączenia uczniów, jakie obowiązują w szkole. Dotyczy to organizacji zajęć religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym punkcie katechetycznym. Odpowiednie rozwiązanie obejmie zajęcia etyki.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach – podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej