Organizacja zajęć Edukacji Zdrowotnej
W związku z rezygnacją od roku szkolnego 2025/2026 z zajęć wychowania do życia w rodzinie (WDŻ), MEN przygotował nowe wytyczne dotyczące zajęć edukacji zdrowotnej. Wiadomo, że zajęcia nie będą obowiązkowe, dlatego też nowe przepisy mają określić szczegółowy sposób ich organizacji.
Edukacja zdrowotna a wychowanie do życia w rodzinie – jakie różnice
Edukacja zdrowotna, oprócz dotychczasowych treści z zakresu przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, rozbudowana zostanie o treści związane z:
- zdrowiem i aktywnością fizyczną,
- odżywianiem,
- zdrowiem psychicznym, społecznym i środowiskowym,
- Internetem i profilaktyką uzależnień.
Dla kogo zajęcia z edukacji zdrowotnej
Zajęcia edukacji zdrowotnej będą prowadzone w: | |
klasach IV–VIII szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych | w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia będą realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego, z uwagi na przeprowadzany w maju egzamin ósmoklasisty |
branżowej szkole I stopnia,klasach I–III liceum ogólnokształcącego, z wyjątkiem LO dla dorosłych,klasach I–III technikum | w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasach I i II albo klasach II i III albo klasach I i III tych szk |
Organizacja zajęć edukacji zdrowotnej – w oddziałach albo grupach międzyoddziałowych
Edukacja zdrowotna ma być organizowana w oddziałach albo grupach międzyoddziałowych liczących nie więcej niż 24 uczniów. Dotychczas liczebność grupy na WDŻ wynosiła 28 uczniów. Natomiast organizacja zajęć z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania będzie możliwa w mniejszych grupach, np. po 12 uczniów.
Edukacja zdrowotna w szkołach niepublicznych
Podobnie jak w szkołach publicznych, także w niepublicznych zajęcia edukacji zdrowotnej będą mogły być organizowane w oddziałach albo grupach międzyoddziałowych liczących nie więcej niż 24 uczniów. Z tym, że na ich realizację należy przeznaczyć liczbę godzin nie mniejszą niż liczba godzin przewidziana dla szkół publicznych.
Spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów
Nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą, w każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć, ma przeprowadzić co najmniej 1 spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi. Na tym spotkaniu rodzice mają uzyskać szerszą informację o zajęciach i planowanych efektach.
Za przeprowadzenie tych spotkań odpowiedzialny będzie dyrektor szkoły.
Nieobowiązkowy udział w zajęciach
Uczeń:
- niepełnoletni – nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach,
- pełnoletni – nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach.
Źródło:
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (projekt z 5 lutego 2025 r.)