OCHRONA SYGNALISTÓW W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH
Adresaci szkolenia: Dyrektorzy, wicedyrektorzy i pracownicy administracji szkół i placówek oświatowych.
Opis szkolenia
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz.928) szkoły i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne), zatrudniające minimum 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty, muszą opracować i wdrożyć do dnia 25 września 2024 r. procedurę dokonywania zgłoszeń naruszenia prawa. Procedura ta jest nazywana również procedurą zgłoszeń wewnętrznych.
Celem szkolenia jest przygotowanie dyrektorów i osób zarzadzających do wprowadzenia w szkole i placówce procedury zgłoszeń naruszeń prawa. W czasie szkolenia:
- poznacie Państwo podstawowe definicje i określenia związane z ochroną sygnalistów ( kto jest sygnalistą, jakie ma prawa, działania ochronne i odwetowe, zgłoszenie zewnętrzne i wewętrzne, ujawnienie publiczne),
- otrzymacie Państwo ramową procedurę zgłoszeń wewnętrznych, którą będzie można szybko dostosować do specyfiki swojej szkoły, placówki.
Program szkolenia
1.Podstawy prawne
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa
- Ustawą z dnia 24 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz.928)
2. Podstawowe pojęcia.
3. Przygotowanie procedury zgłoszeń wewętrznych i jej wprowadzenie we współpracy z zakładowymi organizacjami związków zawodowych.
4. Ochrona sygnalisty w warunkach szkoły, placówki.
5.Panel dyskusyjny.
Warunki szkolenia
Czas szkolenia 4 godziny dydaktyczne
UWAGI
Każdy uczestnik otrzyma na adres mailowy podany w zgłoszeniu elektroniczny certyfikat ukończenia szkolenia oraz fakturę.
Prosimy o podawanie w zgłoszeniu adresu e-mail, na który w przeddzień szkolenia otrzymacie Państwo wiadomość z zaproszeniem do szkolenia.