Klasyfikacja śódroczna uczniów niezgodna z przepisami
Śródroczna klasyfikacja uczniów może odbywać się niezgodnie z przepisami. Częste błędy nauczycieli to m.in. nieklasyfikowanie z powodu niewystarczającej liczby ocen, mimo nieodnotowania absencji wyższej niż 50%. W takiej sytuacji uczniowie powinni być klasyfikowani, ale powstaje pytanie, czy uchwała klasyfikacyjna będzie niezgodna z przepisami.
W sytuacji, gdy nauczyciel/nauczyciele błędnie oceniają uczniów, nie znając przepisów prawa i wewnątrzszkolnych regulacji, dyrektor powinien pilnie rozpoznać:
- przyczyny braku wystarczającej liczby ocen bieżących u uczniów,
- czy i jakie działania podjął nauczyciel, by zapobiec trudnej sytuacji; jakie były efekty tych działań,
- czy nauczyciel przestrzegał wewnątrzszkolnych zasad oceniania, w tym zasad ustalania ocen klasyfikacyjnych?
Uwzględniając powyższe, dyrektor powinien podjąć rozmowę z nauczycielem o możliwości ustalenia ocen klasyfikacyjnych na podstawie istniejących ocen bieżących, z uwzględnieniem zasad wewnątrzszkolnego oceniania zawartych w statucie szkoły. Dyrektor nie może jednak wydać nauczycielowi polecenia w kwestii ustalenia ocen klasyfikacyjnych uczniom ani zmieniać ocen. Nauczyciel jest w tych decyzjach autonomiczny: wg art. 44h ust. 1 ustawy o systemie oświaty – śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne.